Obsah
Odpadové hospodářství
Obec Kašava vydala v souladu se zákonem č. 565/1990 Sb. obecně závaznou vyhlášku, o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Zde k nahlédnutí
Poplatek za 1 rok je 600 Kč/osobu.
Platby
Bankovním převodem
číslo účtu: 5324661/0100 (Komerční banka, a.s.)
variabilní symbol: Vaše číslo popisné, nebo číslo evidenční (začíná nulou)
do zprávy pro příjemce vypište za které ooby platíte
po zaplacení poplatku si na OÚ vyzvedněte nálepku.
V hotovosti:
Úřední hodiny obecního úřadu:
Pondělí: | 8:00 | - | 12:00 | 13:00 | - | 17:00 | |
Středa: | 8:00 | - | 12:00 | 13:00 | - | 17:00 |
Termíny svozu odpadu
- viz kalendář níže
- Svoz komunálu - Černá popelnice - Každých 14 dní firmou Marius Pedersen
- Svoz Papíru - Modrá popelnice 1x měsíčně firmou Marius Pedersen
- Svoz Plastů - Žlutá popelnice 1x měsíčně firmou Marius Pedersen
- Svoz nebezpečného odpadu: Termín je vyhlašován během roku dle potřeby.
- Svoz velkoobjemového odpadu: Termín je vyhlašován během roku dle potřeby.
Odpadové centrum (Sběrný dvůr):
Otevírací doba odpadového centra:
- středa 16:00 - 17:00
- sobota 9:00 - 11:00
Kalendář svozu odpadů:
Mapa stanovišť a trasa svozů nádob:
Druhy odpadu
1. Objemný odpad – tj. takový odpad, který se z důvodu své hmotnosti nebo velikosti nevejde do běžné sběrné nádoby (popelnice, kontejner). Jedná se o sedací soupravy, skříně, koberce, pračky, sporáky atp. Jednou do roka probíhá mobilní sběr tohoto odpadu. Informace o sběru jsou vždy včas zveřejněny na úřední desce obecního úřadu, na informačním kanále kabelové televize, webu obce a jsou vyhlášeny obecním rozhlasem.
2. Nebezpečný odpad – odpad uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů zákona a jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností (např. olej, barva, lepidlo, pesticidy, kyseliny, léky, fotochemikálie, aj.). V naší obci můžete odvézt tento odpad do sběrného dvora. Jednou do roka probíhá také mobilní sběr tohoto odpadu. Informace o sběru jsou vždy včas zveřejněny na úřední desce obecního úřadu, na informačním kanále kabelové televize, webu obce a jsou vyhlášeny obecním rozhlasem.
3. Separovaný (tříděný) odpad – složka vzniklá sběrem za účelem dalšího využití (např. papír, sklo, plast, tetrapaky).
4. Směsný komunální odpad – složka vzniklá po vytřídění všech výše uvedených odpadů. Tento odpad patří do sběrných nádob (popelnice, kontejnery). Svoz směsného komunálního odpadu probíhá v pondělí 1× za 14 dní.
Popelnice slouží výhradně pro odkládání tuhého zbytkového domovního odpadu po vytřídění využitelných a nebezpečných složek odpadu. Do popelnic nepatří tvrdé kovové a jiné předměty, kusy cihel, suť z bouraček, dráty, kovové pásky z obalů, velké celé papírové krabice a celé větve. Především v zimním období se doporučuje vlhké odpadky (slupky z brambor, zbytky zeleniny a pod.) zabalit do několika vrstev papíru (novin). Zmenší se tím podstatně možnost přimrznutí odpadů k popelnici a usnadní se její vyprázdnění.
Do popelnic jsou zakázané dávat nebezpečné odpady (olověné akumulátory, papírové filtry nasycené olejem, nádoby se zbytky olejů, zbytky prostředků pro chemickou ochranu rostlin a proti škůdcům, vyřazené léky, zbytky nátěrových hmot a ředidel, suché baterie, odpad rtuti – teploměry, zářivky a výbojky).
5. Výrobky podléhající zpětnému odběru – (minerální oleje, elektrické akumulátory, galvanické články a baterie, výbojky a zářivky, pneumatiky, elektrická a elektronická zařízení, elektropřístroje určené pro použití v domácnostech).
V naší obci můžete bezplatně odvézt tento odpad do sběrného dvora. Jednou do roka probíhá také mobilní sběr tohoto odpadu. Informace o sběru jsou vždy včas zveřejněny na úřední desce obecního úřadu, na informačním kanále kabelové televize, webu obce a jsou vyhlášeny obecním rozhlasem.
Nepotřebné elektrozařízení, které je funkční, neodkládejte do dvorů, ale využijte služeb www.jsemzpet.cz a podpořte tak organizace pečující o děti, azylové domy apod.
6. Biologický odpad – (zbytky ovoce, zeleniny, skořápky, travní hmota, listí, plevel, seno, jemné nebo nadrcené větve aj.) můžete uložit do zelených kontejnerů na bioodpad. Větve uložte vedle kontejnerů.
7. Stavební odpady – (stavební suť, zemina, kameny). Stavební odpad lze předat či odstranit zákonem stanoveným způsobem na vlastní náklady. Malé množství je možné odevzdat ve sběrném dvoru.
Webové odkazy
- www.jaktridit.cz
- Jak třídit odpady
- Seznam různých druhů odpadů s radou, kam patří
- Leták Nespalujte doma odpady z domácnosti (PDF)